Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş

Acıbadem Altunizade Hastanesi Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş bol posalı beslenme tarzının kalın bağırsak sağlığının korunmasında ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Bunun nedeni ise günlük beslenme planında her 10 gram posa tüketiminin kolon kanseri riskini yüzde 10 oranında azaltması” diyor. Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş kolon kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıklarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Sarımsak yemek kanserden korur mu?

Kolon kanseri ile fazla kilonun ilişkisi nedir? 

Şeker tüketimini nasıl azaltabiliriz?

Kolon kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?
Posalı beslenme kanserden korur mu?

Yapılan çalışmalarda; az posa ile beslenen toplumlarda kolon ve rektum kanserinin daha sık görüldüğü belirlenmiş. Yüksek posa içeren bir diyet ile beslenme, atık maddelerin sindirim sisteminden geçiş süresini azaltarak ve daha ağır, daha hacimli atık maddesi (dışkı) oluşturarak kanser riskini azaltıyor. Bunun yanı sıra bol posalı diyetlerin yağ içeriği genellikle daha az oluyor ve bu sayede de kolon kanserinden koruyucu özellik taşıyor. 

Posalı beslenme kanserden korur mu? 

Sarımsak yemek kanserden korur mu? 

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre; her 100 kişiden 30’u obez ve yaklaşık 35’i de fazla kilolu. Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş obez veya aşırı kilolu olmanın fiziksel aktivite alışkanlığından bağımsız olarak kolon kanserinin oluşumuna sebep olan risk faktörleri arasında gösterildiğini vurgulayarak şu öneride bulunuyor:

Kalın bağırsak (kolon) kanseri ülkemizde en sık görülen kanserler arasında

3. sırada yer alıyor. Sinsice ilerleyen ve erken dönemde hemen hiç belirti vermeyebilen, bunun aksine henüz polip halinde teşhis konulduğunda önlenebilen kolon kanserinde en çok obezite ve hatalı beslenme alışkanlıkları sorumlu tutuluyor.

Kanser diyetisyen takibi, hangi kanser hastası diyetisyen ile görüşsün, kanser ve diyetisyen

Sıkça Sorulan Sorular

Beslenme  nedir?

Kolon kanseri ile fazla kilonun ilişkisi nedir?

Kolon kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz?