Programımızda mucizelere yer yok. Bazı haftalar 500 gr, bazı haftalar 1.5 kg ağırlık kaybedebilirsiniz. Ağırlık kaybınız metabolizma yapınıza, hastalık öykünüze, daha önceki diyet deneyimlerinize, aktivite düzeyinize, kullandığınız ilaçlara, yaşınıza, cinsiyetinize ve birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bir ayda 10 kg vermek isteyenlerdenseniz, birlikte çalışmamız mümkün değil bunu bilmelisiniz. Biz sağlığınızı bozmadan, yaşam tarzınızda olumlu değişiklikler yaparak, kalıcı ağırlık kaybı yaratabilmek için, bilimsel veriler ışığında ilerliyoruz.

Vücut analiz cihazı ile vücut analizinizi yapıyoruz. Bel ve kalça ölçülerinizi alıyoruz. Analiz sonuçlarını size açıkladıktan sonra diğer adıma geçiyoruz.

2017 KANSERDEN KORUNMA ÖNERİLERİ BÖLÜM 2  MEYVELER KANSERDEN KORUYAN MEYVELER

Kanserden Korunmak için Nasıl Beslenmeliyiz?

Kanserde ağırlık kaybı (malnütrisyon) ve şişmanlık (obezite) Kanser hastalarında kilo artışı

Merak Ettikleriniz

İştahsızlık, çocuk, oyun 

çok mu kısıtlı listem olacak?

Bol posalı beslenmenin faydaları nelerdir?

Beslenme programı

Tedavinin beslenmeye etkileri

Çiğneme güçlüğü, yutma güçlüğü, protein, et pişirme teknikleri

Kemoterapi alırken yenilmemesi gereken yiyecekler

Beslenme Programı Adımları

Kanserde ağırlık kaybı (malnütrisyon) ve şişmanlık (obezite) Kanser hastalarında kilo artışı

Obezite

Kanserden korunma önerileri  2017 ‪#wcrf #kanser #cancer #2017 #kanservebeslenme #tuz#tuzkanser#hububat #hububatkanser #cancerandnutrition #onkoloji #onkolojidiyetisyeni

Diyetimizde yasaklar değil, neyi, ne zaman, ne miktarda ve ne sıklıkla yiyebileceğimizi ayarlayacağız. Her gün tatlı yemek olamayacağı gibi, her gün salata yiyerek de monoton bir beslenme programı yürütmeyeceğiz.

Kanser, beslenme , ağırlık takibi, tedavi sürecinde ağırlık takibinin önemi ) 

Kanser ve Beslenme

Gelen danışanımızı / hastamızı tanımak için öncelikle öykü almakla işe başlıyorum. Gelen danışanımız daha önce bilgileri (hastalık öyküsü, kan tahlilleri gibi) varsa, bu bilgileri  inceliyoruz. Eğer hasta hekim tarafından yönlendirilmiş ise, yine hekimin notlarını dikkate alıyor ve bu şekilde ilerliyoruz.

Yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza, sosyal aktivitelerinize ve olanaklarınıza uygun sağlıklı beslenme programını birlikte hazırlıyoruz. Her hafta geldiğinizde vücut analiz sonuçlarınıza göre programımızda yenilikler yapıyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Hem diyet motivasyonunu kaybetmemeniz, hem de gereken müdahaleleri yapabilmemiz açısından programı düzenli olarak ilerletmek başarının en önemli anahtarıdır.

Terminal dönemde iştah ve beslenme ihtiyaçları değişiyor mu? Ne yapalım?

Meme kanseri hastaları tedavi bittikten sonra nelere dikkat etmeli? 

Kanserden korunma önerileri 2017 bölüm 6   Kanserden korunma ve kalsiyum #kanser #kanserdenkorunma #kanservebeslenme #kalsiyum #sut #yogurt #peynir #beslenme #wcrf #onkolojidiyetisyeni #onkolojidiyetisyenidilsatbas #dilsatbas #onkoloji

Lahana, kanserden koruyan sebzeler, kanserle dans eden dost besinler

adım 2

İştalsızlık, malnütrisyon çözüm önerileri

Kanser tedavisi sürecinde beslenme iki şekilde etkilenebilir:

Hastalığa bağlı nedenlerle beslenme durumu bozulabilmektedir. Tümörün hızlı büyümesi ile enerji ve besin öğelerine olan gereksinimler artmaktadır. Tümörden salgılanan kimyasallar bulantı, kusma ve iştahsızlığa neden olmakta ve besinlerin sindirim ve emiliminde sorunlar yaşanabilmektedir. Oksijen tüketiminin artması, enfeksiyonlar ve ateş enerji ihtiyacını arttırmakta, kas proteinlerinin yıkımı nedeniyle protein ihtiyacı artmaktadır.


Kanser tedavisi (cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi vb.) sırasında tedaviye bağlı yan etkiler nedeniyle beslenme durumu bozulabilir. Beslenme durumunu bozan yan etkileri şöyle sıralayabiliriz: İştahsızlık, kilo kaybı veya kilo artışı, ağız veya boğazda yara, ağız kuruluğu, diş ve dişeti problemleri, tat ve koku duyusunda değişim, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, yorgunluk, depresyon. Bu yan etkiler tedavinin şekline, dozuna ve hastalığa bağlı olarak değişmekle birlikte, yan etkilerin biri veya birkaçı bir arada yaşanabilmektedir.

İştahsızlık

Kanser hastalığına beslenme açısından bakıldığında, hastalar ve aileleri yaşadıkları mevcut durum içinde öncelikle hastalarının beslenme durumunda meydana gelen sorunları çözmeyi, ardından da hasta yakınları hastalığın genetik geçişi düşünüldüğünde kendileri için doğru beslenme modelinin ne olduğu konusunda bilgilenmeyi amaçlamaktadır. 


Bu nedenle kanser ve beslenmeyi kabaca iki başlık altında toplayabiliriz: 

  • Kanserden korunmak için sağlıklı beslenme modelinin öğrenilmesi ve 
  • Kanser oluştuktan sonra hastalığa veya tedavinin oluşturduğu özel durumlara uygun doğru ve sağlıklı beslenme modelinin oluşturulması. 

DÜZENLİ GELMEM GEREKİYOR MU?

Posalı beslenme kanserden korur mu?

DİYETİNİZ HER HAFTA DEĞİŞİR Mİ?

Kanserle Dans Derneği'nin Medicopin.com’un katkıları ile düzenlediği ücretsiz online seminerde Uzman Diyetisyen Dilşat Baş ve Uzman Diyetisyen Özen Kurkur Uysal, “Kemik Erimesi Görülen Kişilerde Beslenme” hakkında bilgiler verdi

Over kanseri, obezite ve beslenme

adım 3

NE VADEDİYORUZ?

Meme kanseri hastaları tedavi bittikten sonra nelere dikkat etmeli?  

2017 KANSERDEN KORUNMA ÖNERİLERİ BÖLÜM 1  SEBZELER KANSERDEN KORUYAN SEBZELER

adım 1

2017 KANSERDEN KORUNMA BESLENME ÖNERİLERİ ÖZET

Kanser tedavisinde ağırlık kaybı ve obezite. Tüm Webinar

Kanser tedavisinde beslenme

ALABAŞ, YER LAHANASI, KOHLRABİ , kanserden koruyan sebzeler, kanserle danseden sebzeler

Yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza, sosyal aktivitelerinize ve olanaklarınıza uygun sağlıklı beslenme programını birlikte hazırlıyoruz. Her hafta geldiğinizde vücut analiz sonuçlarınıza göre programımızda yenilikler yapıyor ve yolumuza devam ediyoruz.

Kanser tedavisinde beslenme görseli

Kemoterapi Alırken Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Kanserle dans eden dost sebzeler,  balkabağı, kışkabağı. Beta karoten. Antioksidan.

Meme kanseri ve beslenme

2017 KANSERDEN KORUNMA ÖNERİLERİ BÖLÜM 3  POSA  KANSERDEN KORUYAN MEYVELERPOSALI YİYECEKLER)

Çocuk kanser, çocukluk çağı kanserleri, beslenme

Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş